3 maja 2024

Ogrzewanie gazem płynnym czy prądem – na co się zdecydować?

Każdy, kto buduje dom, staje przed koniecznością wyboru metody ogrzewania budynku. W tym zakresie jest sporo rozwiązań do wyboru – w tym ogrzewanie gazem płynnym oraz ogrzewanie elektryczne. Na którą z tych opcji warto się zdecydować?

Ogrzewanie domu – aspekt finansowy

Nie da się ukryć, że jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze metody ogrzewania domu, są koszty. Wszystkim właścicielom wolno stojących domów zależy na możliwie jak najniższych rachunkach za ogrzewanie. Wyboru pomiędzy gazem płynnym a energią elektryczną należy dokonać po przeprowadzeniu niezbędnych kalkulacji. Eksperci z firmy Amerigas zwracają jednak uwagę na pewną ważną kwestię, którą koniecznie trzeba mieć na względzie. Ceny gazu płynnego – w przeciwieństwie do cen prądu – nie są odgórnie regulowane. Kształtuje je rynek – czyli popyt i podaż. Na rynku tym panuje ogromna konkurencja, w związku z czym dostawcy proponują klientom atrakcyjne stawki. Najlepsi dostawcy dają poza tym gwarancję cen, co oznacza, że nie ulegną one zmianie przez cały okres obowiązywania umowy. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście tego, ile będzie kosztować ogrzewanie domu.

Ogrzewanie domu – wygodnie i ekologicznie

Ogrzewanie elektryczne i gazem płynnym zaliczane jest do ekologicznych metod ogrzewania gospodarstw domowych. W jednym i w drugim przypadku nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje, jak ma to miejsce przy paleniu węglem. Ani ogrzewanie gazem płynnym, ani prądem nie zanieczyszcza atmosfery, ale w praktyce więcej osób decyduje się właśnie na gaz płynny. Przemawiają za tym omówione powyżej względy finansowe. Instalacja zbiornikowa na gaz płynny nie jest trudna w montażu – zajmuje się tym dostawca paliwa, podobnie jak sprawami związanymi z konserwacją. Zbiornik można bez problemu dopasować do konkretnych potrzeb – w zależności od wielkości działki i poziomu wód gruntowych do wyboru są modele naziemne i podziemne. Na potrzeby gospodarstw domowych są stosowane nieduże zbiorniki – ich montaż nie wymaga pozwolenia na budowę.

https://www.amerigas.pl/