3 maja 2024

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po korku

Zarówno w nowo budowanych domach, jak i w tych, które już stoją, fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyczyną są ciągle rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie, a także atrakcyjne dofinansowania, które zmniejszają koszty całego przedsięwzięcia. Jak wygląda krok po kroku montaż paneli fotowoltaicznych?

Wybór miejsca na montaż fotowoltaiki

Efektywność fotowoltaiki zależy w znacznej mierze od miejsca, a także stopnia zacienienia i kąta ustawienia. Dlatego wybór miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych często jest kluczowym elementem, ponieważ najbardziej korzystne będzie to, które wydaje nam się najbardziej prawdopodobne.

Najczęściej panele instaluje się na dachu. Pozwala to ograniczyć ryzyko zacienienia i nie zabiera cennego miejsca na działce. Zdarza się jednak, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy, ponieważ nie pozwala na to ich konstrukcja lub użyte materiały. Instalacja może być umieszczona wyłącznie na dachach ognioodpornych, o odporności pożarowej klasy A. Jeśli nie ma takiej możliwości, panele przytwierdza się bezpośrednio do elewacji bądź ustawia na ziemi, w dogodnym miejscu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na nowym domu

Najlepiej, jeśli decyzję o montażu fotowoltaiki podejmiemy jeszcze na etapie projektowania, przed rozpoczęciem plac budowlanych. Wówczas uwzględniając w konstrukcji zainstalowanie systemu fotowoltaicznego na dachu, można znacznie ograniczyć koszty późniejszego montażu. Projektanci biorą pod uwagę wszystkie wymagania, jakie powinna spełnić więźba dachowa i tworzą konstrukcję, która posiada specjalne wzmocnienia w strategicznych miejscach. Dzięki temu późniejszy montaż paneli jest znacznie prostszy i tańszy.

Montaż fotowoltaiki na starym budynku

Nie ma jednak przeciwwskazań, by zamontować panele fotowoltaiczne na dachu budynku, który już stoi. Wówczas projektanci biorą pod uwagę kondycję obecnej więźby i specyfikę całej konstrukcji, a następnie wybiorą najbardziej optymalne rozwiązanie i zastosują dodatkowe wzmocnienia, które pozwolą na montaż paneli fotowoltaicznych.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Kąt nachylenia paneli nie może być niższy niż 20 stopni, by zniwelować ryzyko osiadania zanieczyszczeń. Nieruchome panele powinny być skierowane na południe i ustawione z pochyleniem około 30-40 stopni do poziomu. Jeśli jednak nie ma możliwości ustawienia ich w kierunku południowym, wybiera się kierunek zachodni bądź wschodni, z pochyleniem w okolicach 25-40 stopni.

Montaż stelażu na panele fotowoltaiczne

Każdorazowo, fotowoltaika powinna być instalowana przez specjalistyczną firmę. Pierwszym etapem prac, po wyznaczeniu miejsca i zastosowaniu konkretnych wzmocnień jest montaż stelażu. Panele łączy się ze sobą szeregowo, a następnie podłącza do falownika. Minimalna odległość między panelami powinna uwzględniać ich rozszerzalność cieplną i umożliwiać cyrkulację powietrza. Dodatkowo każda instalacja powinna być zabezpieczona przeciwprzeciążeniowo i przeciwprzepięciowo.