18 czerwca 2024

Automatyzacja CNC – opis i zastosowanie

Dzisiejszy rynek obróbek CNC nie bierze jeńców – albo jesteśmy w stanie „wycisnąć” 100% wydajności ze swoich maszyn, albo nasza obrabiarka CNC zamiast przynosić zyski zacznie przynosić straty. Mnogość podwykonawców, działających często garażowo, powoduje silne zaniżenie cen za usługi, przez co należy szukać oszczędności w nowych dziedzinach, a paradoksalnie często najlepszą oszczędność gwarantuje inwestycja – tutaj pojawia się właśnie nasza automatyzacja CNC.

Jeżeli założymy, że wykfalifikowany operator kosztuje firmę 8 000 PLN miesięcznie, osoba bez umiejętności, która miałaby jedynie podmieniać materiał na przygotowanej palecie 3 600 PLN miesięcznie a koszt automatyzacji uwzględnimy na około 26 000eur (np. system APL firmy Haas) i cenę roboczogodziny obrabiarki 250 PLN to okazuje się, że pomijając koszty materiału, narzędzi i eksploatacji, nasza obrabiarka CNC jest w stanie zarobić 6000 PLN dziennie. Wydajność wykwalifikowanego operatora, wynosząca średnio 7 godzin na zmianę i jego koszt sprawia że teoretyczny dzienny zarobek wynosi tylko 4450 PLN.

Automatyzacja CNC nie potrzebuje przerw, śniadań, nie korzysta z toalety i nie robi przerw na papierosa, więc pracuje ciągle, a obsłużyć może ją każdy, co zmniejsza koszty o 1 190 PLN dziennie – daje to 35 700 PLN zaoszczędzone w skali miesiąca. Decydując się na zakup robotyzacji za 123 000 PLN, czas zwrotu inwestycji to niewiele ponad 3 miesiące i to z uwzględnieniem, że już wcześniej pracowaliśmy w systemie trójzmianowym. Automatyzacja CNC często pozwala jednak zwiększyć ilość zmian roboczych pozwalając pracować jej autonomicznie przez noc, co jeszcze skraca czas zwrotu.

Rosnąca popularność systemów robotyzacji, APL’i, manipulatorów, i wszystkiego co można podpiąć pod termin automatyzacja CNC sprawia, że nasza obrabiarka CNC może również skorzystać z rozwiązań „z drugiej ręki” – w tym celu powstał portal ogłoszeniowy www.obrabiarka.pl, który pozwala na znalezienie ofert (lub też ich wystawienie) bez żmudnego wierszowania ogłoszeń na forach internetowych. Wszystko jest teraz w jednym miejscu, niezależnie od tego, czy interesuje nas obrabiarka CNC – centra obróbcze CNC, automatyzacja CNC, narzędzia czy części eksploatacyjne.

Wszyscy pamiętamy boom i rozwój najbardziej popularnego portalu aukcyjnego w Polsce oraz najbardziej popularnej platformy ogłoszeniowej dla osób prywatnych – obie te strony jednak, nigdy nie były rozwinięte pod kątem obróbki CNC, nie posiadając ani poprawnych filtrów, ani kategorii ani wsparcia, gdyż zwyczajnie rynek używanych obrabiarek był za mały. Teraz się to zmieniło, dzięki obrabiarka.pl