18 czerwca 2024

Czystość w hali produkcyjnej – bezpieczeństwo i reprezentatywny ład

Wszystkie zagadnienia powiązane z utrzymaniem czystości wokół linii produkcyjnej przy której pracują ludzie to bardzo ważne sprawy. Mowa tu głównie o tym, że taka typowa linia produkcyjna to pewna ilość ciężkich maszyn wykonanych ze stali, które trzeba regularnie serwisować, a taki serwis nie jest opcją prostą, bo przy ciężkiej maszynie ze stali kręci się wielu ludzi, a części od maszyny mogą być wszędzie. Istotnym jest też i to, że na podłodze mogą pojawić się plamy oleju przekładniowego i wystarczy by ktoś na taką plamę wszedł i się poślizgnął. Wydarzenie tego typu czasami skutkuje urazem takim jak złamana ręka i dlatego podłogi wokół maszyn w wielkich fabrykach czyści się regularnie i podobnie jest nawet w średnich i niewielkich fabrykach, bo czystość to sprawa bardzo istotna powiązana z bezpieczeństwem pracowników i potencjalnych klientów odwiedzających daną fabrykę lub warsztat. Ludzie odwiedzający daną fabrykę nie mogą się poślizgnąć na plamie oleju przekładniowego i doznać urazu ręki lub nogi.

Wydarzenie tego typu nie powinno mieć miejsca. Rzecz jasna przesadna czystość w fabryce też nie musi panować, ale taka reprezentatywna czystość musi być powiązana z ładem na stanowiskach pracy, bo to dobrze świadczy o danej firmie, które produkuje narty lub narzędzia elektryczne. Taka firma musi być reprezentatywną w znacznym stopniu, bo odbiorcy tego typu produktów chcą wiedzieć i widzieć jak wygląda proces produkcji.

Ta klarowność jeśli chodzi o metodę produkcji musi być też połączona z pewną dawką czystości w zakładzie, bo czystość i ład na stanowiskach pracy wyglądają profesjonalnie. Profesjonalizm to też właściwe postępowanie z odpadami, które powstają podczas procesu produkcji. W przypadku produkcji dywanów lub mydła odpady nie powstają lub niemal nie powstają, bo ten typ produktów to wykorzystanie surowca w stu procentach, ale nawet w takich fabrykach zabrudzenie wokół linii produkcyjnej jest czymś normalnym. Istotnym jest też i to, że trzeba czyścić same maszyny linii produkcyjnej, bo pewną część z nich zabrudzenia znacząco spowalniają i dlatego przerwa na czyszczenie jest etapem niezbędnym.