18 czerwca 2024

Wspomaganie produkcji, ludzie i oprogramowanie

Nie da się ukryć tego, że wspomaganie produkcji ma sens tylko wtedy gdy ludzie są zaangażowani w proces produkcyjny. Mowa tu konkretnie o tym, że to ludzie muszą projektować przedmioty takie jak nowa markowa wyciskarka ślimakowa, bo tego typu sprzęt powinien być i funkcjonalnym i eleganckim. Roboty produkcyjne zaś mogą wykonać tego typu przedmiot lub większość z jego podzespołów. Rzecz jasna najpierw wykonują one prototyp w skali jeden do jednego, po to by mogła go przetestować grupa badawcza składająca się z ludzi, a po naniesieniu poprawek do takiego prototypu rzecz jasna zaczyna się produkcja seryjna, w której to udział biorą także ludzie, bo to oni programują roboty na linii produkcyjnej.

Technicy.

Chyba nikogo nie dziwi to, że wspomaganie produkcji to też technicy, którzy doskonale znają się na programowaniu robotów. Jednym słowem taki technik po jakichś dodatkowych szkoleniach to nie to samo co zwykły informatyk. Mowa tu konkretnie o tym, że przez kilka lat ktoś taki przeszedł pomyślnie od pięciu do ośmiu kursów programowania robota na linii produkcyjnej. Dlatego też jeśli jeden z robotów zaczyna giąć stalową blachę w błędny sposób, to technik szybko naprawia błąd na nowo ustawiając dany program lub wymieniając kilka drobnych części eksploatacyjnych w konkretnym robocie. Tego typu wyzwania w pracy tego technika się rzecz jasna nie kończą, a niezbędne doświadczenie zdobywa w jakieś kilka lat i dlatego też taka osoba jest bardzo cenną, bo nie da się jego lub jej zastąpić kimś nowy w jeden lub w kilka dni i to głównie ze względu na to, że technik który dopiero co skończył trzy kursy musi jeszcze nabrać doświadczenia, a nabranie takowego to przynajmniej te dwa lata pracy na stanowisku pod okiem kogoś z większym doświadczeniem. Właśnie ze względu na tę przyczynę ludzie doświadczeni są doceniani od lat.

Zmysł smaku.

Wspomaganie produkcji w przypadku tworzenia projektów, to takie tworzenie przedmiotów użytkowych, które są funkcjonalnymi i pociągającymi jeśli chodzi o kształt. Takowe tworzą ludzie po odpowiednich studiach i co równie ważne raczej nie jest tak, że jest to jeden projektant, czyli jest to zespół tych bardziej i mniej doświadczonych, którzy sporo czasu spędzają razem, po to by w sensie stylistycznym dać nowemu produktowi to coś.

Inne istotne wzmianki.

Ludzie i to wspomaganie produkcji to też i bardzo często ta ludzka zdolność do improwizacji, której brak oprogramowaniu i robotom. Jednym słowem ludzie dzięki swojej pomysłowości mogą odmienić prototyp jakiegoś przedmiotu użytkowego i to tak by był on tym ciekawszym w sensie wizualnym i jednocześnie bardziej praktycznym. Zdolność ta chyba zawsze będzie poza zasięgiem robotów i dlatego ktoś projektujący nowe wyciskarki ślimakowe ma program do projektowania, ale ma też to własne wyczucie smaku jeśli chodzi o stylistykę i potrafi improwizować. Dlatego ten program do projektowania bardzo śmiało można nazwać ułatwieniem w pracy, a nie czymś co wykona za konkretnego projektanta niemal ten całokształt prac.