20 lipca 2024

Zakup nowego mieszkania na kredyt – o czym trzeba pamiętać?

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się ze sporym wydatkiem – zwłaszcza że nieruchomości mieszkalne w Polsce drożeją z roku na rok. Nie każdego stać na wyłożenie gotówki na ten cel, a to oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Czy warto brać kredyt na mieszkanie?

O tym, czy warto brać kredyt na zakup mieszkania, musi zadecydować każdy, kto zastanawia się nad taką formą sfinansowania omawianego nabytku. Obecnie trzeba brać poprawkę na dwie istotne kwestie. Pierwszą z nich są rosnące stopy procentowe, co przekłada się na droższe raty. Druga sprawa odnosi się do zaostrzonych przez banki kryteriów. Aktualnie trudniej jest o kredyt hipoteczny niż kilka lat temu. Decydując się na złożenie wniosku o kredyt na mieszkanie deweloperskie, trzeba się upewnić, że jego spłata nie naruszy płynności domowego budżetu. Finansowanie zakupu mieszkania kredytem wymaga zatem bardzo indywidualnego podejścia. Przy tej okazji wypada przypomnieć o tym, że rynek ofert kredytowych zmienia się, trzeba więc porównywać propozycje banków.

Kredyt na mieszkanie a zdolność kredytowa

Eksperci z firmy deweloperskiej Ronson radzą, aby przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu zadbać o swoją zdolność kredytową. Można ją poprawić na wiele sposobów, np. poprzez spłatę dotychczasowych pożyczek czy karty kredytowej. Niekiedy niezbędne okazuje się znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Zdolność kredytowa zależy od różnych czynników, niemniej z punktu widzenia banków kluczową rolę odgrywają tu stabilność zatrudnienia, wysokość zarobków oraz sytuacja rodzinna przyszłego kredytobiorcy.

Kredyt na mieszkanie a wkład własny

W dzisiejszych czasach szanse na znalezienie oferty kredytu hipotecznego bez wkładu własnego są zerowe. Dysponując odpowiednio wysokim wkładem własnym, można negocjować warunki umowy kredytowej. Klient, który jest w stanie zaproponować wysoki wkład własny, uchodzi w oczach banku za bardziej wiarygodnego. Jest to zatem istotny aspekt, o który należy się zatroszczyć jeszcze na długo przed złożeniem wniosku.

https://ronson.pl/