7 października 2024

Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza marki BOGE – cechy oraz zastosowania

Osuszacze powietrza adsorpcyjne to urządzenia, które w przemyśle zadomowiły się już na dobre. Służą do usuwania namiaru wilgoci, za pomocą specjalnych środków suszących znajdujących się w pojemnikach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, najczęściej jednak stosuje się je jako element instalacji pneumatycznej. 

Jak działają osuszacze powietrza adsorpcyjne?

Osuszacz adsorpcyjny to urządzenie, które występuje pod dwiema postaciami – do usuwania nadmiaru wilgoci w powietrzu atmosferycznym oraz przeznaczone do instalacji pneumatycznych. Warianty wolnostojące wykorzystuje się przede wszystkim w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu atmosferycznym. Mogą to być magazyny, hale przemysłowe, zakłady produkcyjne czy też montażownie. Nadmiar molekuł wody w może oznaczać w nich wielkie straty, związane np. z utratą całej bieżącej produkcji.

Osuszacze adsorpcyjne BOGE przeznaczone do uzdatniania instalacji sprężonego powietrza mają już zupełnie inne przeznaczenie oraz zasady działania. Służą jako dodatkowy element akcesoryjny w obrębie instalacji całego systemu, a ich zastosowanie jest w zasadzie niezbędne w większości różnych branż. Bardzo często wykorzystuje się je w warsztatach oraz w podczas produkcji, gdzie powietrze poddawane pod dużym ciśnieniem musi być całkowicie „suche” – pozbawione nadmiaru wilgoci i wolnych cząstek pary wodnej.

Adsorbent – co to jest i jak działa?

Osuszacz adsorpcyjny sprężonego powietrza BOGE to zaawansowane technicznie urządzenie, którego wydajność opiera się przede wszystkim na adsorbencie. Materiał ten, znany także jako środek suszący oraz desykant, odpowiada za usunięcie wilgoci z powietrza atmosferycznego lub sprężonego. Najczęściej wykorzystywany w tym przypadku jest węgiel aktywny, żel krzemionkowy, sita molekularne oraz tlenek aluminium, nieco rzadziej chlorek litu czy też tlenek glinu. Tlenek aluminium to materiał zdecydowanie najpopularniejszy, gdyż doskonale łączy wysoką wydajność z korzystną ceną zakupu. Wysoce porowate ziarenka o średnicy od 3 do 6 mm pochłaniają znaczne ilości wody, a przy tym są bardzo trwałe.

Osuszacz adsorpcyjne – najpopularniejsze rodzaje

Osuszacze powietrza adsorpcyjne mają dość skomplikowaną konstrukcję. Znajdziemy w nich między innymi dwa pojemne zbiorniki – jeden służy do usuwania nadmiaru wilgoci, a drugi przechodzi samodzielną regenerację. Aktywne zbiorniki wymieniają się w zależności od stopnia ich zużycia, gdyż każdy adsorbent traci swoją zdolność pochłaniania wilgoci wraz z czasem. Regeneracja może przebiegać na różne sposoby i to właśnie podstawowa różnica pomiędzy modelami dostępnymi w ofercie marki BOGE.

Osuszacz adsorpcyjny sprężonego powietrza BOGE regenerowany na zimno

Osuszacze adsorpcyjne BOGE mogą regenerować zapełnione zbiorniki przede wszystkim „na zimno”. Oznacza to, że obie kolumny, mimo takiej samej stylistyki, mają dwie, zupełnie inne zasady działania. Pierwsza kolumna służy do pochłaniania wilgoci. Znajdziemy w niej przede wszystkim adsorbent oraz elementy uszczelniające. Z kolei w drugiej kolumnie znajdują się zawory oraz filtry, które służą wyłącznie do regeneracji kolumny pierwszej, czyli do usuwania z jej wnętrza nadmiaru zgromadzonej wilgoci.

Sposób działania takiego urządzenia polega na odebraniu cząsteczek wody ze sprężonego powietrza przez pierwszą kolumnę. Część nie jest jednak oddawana dalej do instalacji – około 15% zostaje przetransportowane do drugiej kolumny, gdzie następuje oddanie wody i oczyszczenie adsorbentu.

Osuszacze powietrza adsorpcyjne BOGE regenerowane na gorąco

Osuszacz adsorpcyjny regenerowany na gorąco działa na zupełnie innej zasadzie. Adsorbent wchłania wilgoć w jednej z kolumn, jednak za usunięcie z adsorbentu zalegającej pary wodnej odpowiada powietrze wewnętrzne, dmuchawa, ciepło sprężania lub próżniowe pompy. W efekcie straty są stosunkowo niewielkie i zamykają się w zakresie od 0% w przypadku pomp próżniowych do 7% przy użyciu powietrza wewnętrznego.

Osuszacz adsorpcyjny sprężonego powietrza BOGE w wersji regenerowanej na gorąco ma jedną, podstawową przewagę względem tego regenerowanego na zimno – mniejsze lub zerowe straty w instalacji. Za proces ten odpowiada w nich energia elektryczna, która nie wpływa na wydajność i wartość ciśnienia w systemie sprężonego powietrza.

Osuszacze adsorpcyjne BOGE – jakość ma ogromne znaczenie

Osuszacze powietrza adsorpcyjne to urządzenia mające ogromny wpływ na wydajność całego systemu, dlatego tak ważne jest, aby miały odpowiednio wysoką jakość. W ofercie marki BOGE znajdują się przede wszystkim modele DAZ oraz DAV. Obie serie cechują się niezawodnością i doskonałą współpracą z innymi elementami instalacji marki BOGE.

Osuszacz adsorpcyjny sprężonego powietrza BOGE DAZ z ciśnieniowym punktem rosy -40°C / -70°C został wyposażony w absorbent w postaci aktywnego tlenku glinu, który cechuje się wysoką zdolnością do pochłaniania wody. Zastosowana technologia BOGE DPC© (Dew Point Control) gwarantuje obniżenie poboru energii przez urządzenie, gdyż rozpoznaje trendy punktu rosy.

Osuszacze powietrza adsorpcyjne to urządzenia, bez których korzystanie z suchego powietrza w branżach takich jak farmaceutyczna, spożywcza czy papiernicza nie byłaby możliwa. Modele te, dzięki stosunkowo kompaktowym obudowom oraz wielu systemom zabezpieczającym przed nadmierną eksploatacją, są niezawodne i bezawaryjne. Istotne jest jednak to, aby miały jak najwyższą jakość. Na rynku szczególnie dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się osuszacze powietrza adsorpcyjne niemieckiej marki BOGE. Warto z nich korzystać w obrębie swojej branży.

Partnerem artykułu jest strona pneumatik.pl