18 czerwca 2024

Czym jest trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy to określenie doskonale znane przez projektantów. Każda porządna kuchnia musi być urządzona z jego wykorzystaniem. W przeciwnym razie może się okazać, że nie da się z niej korzystać. Dotyczy trzech najważniejszych w kuchni sprzętów: lodówki, zlewu i płyty. Bez względu na to, jak małą albo dużą masz kuchnię, odpowiednie ich rozmieszczenie będzie determinowało, czy będzie Ci się w niej wygodnie pracować.

Praktyczne rozłożenie sprzętów kuchennych


Trójkąt roboczy dokładnie określa, w jaki sposób powinno się rozłożyć sprzęty tak, aby korzystanie z nich było najwygodniejsze. To rozwiązanie dla każdej kuchni i każdej osoby, która będzie z niej korzystała. Lodówka, zlew i płyta mają być rozłożone tak, aby każdy z nich tworzył wierzchołek trójkąta. Zlew powinien znajdować się mniej więcej pośrodku, żeby lodówka i płyta nie miały ze sobą zbyt bliskiego kontaktu. Powinny być rozłożone w miarę możliwości w równej odległości od zlewu. Dzięki temu do każdego sprzętu będzie łatwo się dostać i nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Takie ułożenie zawsze jest najlepsze.

Ułatwianie sobie pracy na każdym kroku


Takie rozłożenie ułatwia pracę w kuchni. Mówi się, że z lodówki wyjmuje się potrzebne składniki, następnie w zlewie się je myje, a potem wrzuca na patelnię albo do garnka. To jeden z powodów, dla których stosuje się konkretne rozłożenie. Drugim jest to, aby poruszać się po kuchni optymalnie. Dzięki temu, że lodówka i płyta są w różnych odległościach od zlewu, dostanie się do nich, nie zajmuje z żadnej strony więcej czasu. Do tego płyta i lodówka nie są obok siebie, dzięki czemu nie wpływają na siebie negatywnie. Pamiętaj, żeby przy każdym z tych sprzętów znalazł się blat, żeby wygodnie się na nich pracowało.

Rozwiązanie dla kuchni w każdym rozmiarze


Trójkąt roboczy to zastosowanie do pomieszczeń w każdym rozmiarze. Nie ważne, czy masz małą kuchnię w mieszkaniu w bloku, czy jest ona rozmiarów małego mieszkania, powinieneś zastosować w niej tę zasadę. W małej kuchni jest jeszcze ważniejsza, bo im mniej miejsca, tym łatwiej pomylić się z rozłożeniem mebli i sprzętów. Jeśli trójkąt roboczy nie zostanie zastosowany prawidłowo, korzystanie z kuchni będzie dalekie od przyjemności. Nawet jeśli nie będziesz wiedział, co sprawia Ci dyskomfort, to się on u Ciebie pojawi. Lepiej z niego skorzystać. To niespecjalnie trudne wyzwania, a znacznie ułatwia codzienność.