29 kwietnia 2024

Czy odzież robocza i ochronna są tym samym?

Odpowiadając na tytułowe pytanie, to odpowiedź brzmi: nie. Specjalistyczna odzież robocza, a odzież ochronna tym samym nie są, chociaż oba typy stosowane są do ochrony pracowników. Tutaj jednak różnice polegają na wymogach BHP oraz przeznaczeniu danego typu odzieży do konkretnej nierzadko pracy. Podstawowa różnica natomiast jest taka, że odzież robocza to po prostu ochrona prywatnej odzieży pracowników przed zabrudzeniem i zniszczeniem, natomiast odzież ochronna ma za zadanie chronić zdrowie i życie ludzi podczas pracy nierzadko w skrajnie trudnych warunkach.

Odzież robocza – funkcjonalność

Definicja odzieży roboczej według przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy mówi o ochronie przed zabrudzeniem i zniszczeniem odzieży prywatnej pracowników. Taka odzież stosowana jest w pracy, w których występują warunki mogące powodować niszczenie i brudzenie odzieży. Może to być duże zapylenie, kontakt ze smarami itp. Odzież robocza, a szczególnie w ostatnich latach pozwala również ujednolicić wygląd oraz oznaczyć przynależność pracowników do danej firmy, czy brygady pracowniczej. Dzięki odzieży roboczej można również zachować czystość na stanowisku pracy oraz uniknąć przenoszenia niechcianych zanieczyszczeń pochodzących z prywatnej odzieży, co jest bardzo istotne m.in. w przemyśle spożywczym.

Odzież roboczą produkuje się z materiałów mocniejszych aniżeli ma to miejsce w wypadku nierzadko zwiewnej odzieży codziennej. Odzież robocza chroni w pewnym stopniu pracownika przed działaniem niektórych czynników, ale w przeciwieństwie do odzieży ochronnej nie ochroni przed wysoką i niską temperaturą, substancjami toksycznymi, czy porażeniem prądem elektrycznym. Bogaty asortyment odzieży roboczej nie chroni stricte zdrowia i życia, ale ujednolica, chroni przed brudem, a ze względu na wygodę ułatwia wykonywanie zadań zawodowych.

Odzież ochronna – funkcjonalność

Odzież ochronna jest już stosowana po to, aby ochronić zdrowie i życie pracownika podczas wykonywania zadań zawodowych w trudnych warunkach. W zgodzie z przepisami BHP ma ona zapewniać ochronę ciała pracownika na konkretnym stanowisku pracy. Odzież ochronna musi być dobierana indywidualnie do konkretnego zadania, innej będzie potrzebował elektryk naprawiający trakcję, a innej strażak. Odzież ochronna dzieli się na typy, wśród których można wyróżnić m.in.:

• odporną na niskie i wysokie temperatury oraz ich duże skoki;
• odporną na działanie czynników biologicznych, chemicznych, a także mechanicznych;
• chroniącą przed porażeniami prądem;
• przeciwpyłową;
• o właściwościach przeciw elektrostatycznych.

Odzież robocza i ochronna różnią się głównie tym, że odzież robocza może być stosowana ogólnie, np. wzmocnione buty, zwykłe rękawice robocze, bluzy, kurtki, czy spodnie i podobne mogą nosić w pracy np. robotnicy budowlani, pracownicy oczyszczania miasta, czy drogowcy, a odzież ochronna jest dedykowana. Strażak musi mieć na sobie ubranie chroniące przed wysoką temperaturą, spawacz przed odpryskami rozżarzonego metalu, a elektryk przed porażeniem prądem. Np. innych butów będzie potrzebował chodzący po torach manewrowy, a innych pilarz, a inne nakrycie głowy będzie miał na sobie robotnik budowlany, a inne pracownik zakładu mięsnego.